Zanim kupisz




Zanim zdecydujesz się na dalmatyńczyka musisz zdać sobie sprawę z kilku ważnych kwestii:

-dalmatyńczyki żyją 12-15lat- czy jesteś gotów podjąć odpowiedzialność za psa w tak długiej perspektywie czasu

-czy jesteś przygotowany finansowo na nowego domownika- koszty zakupu szczenięcia są spore ale to nic w porównaniu z ew. wydatkami na leczenie w razie wypadku czy choroby (przy poważniejszych zabiegach są to koszty nawet kilku tysięcy w ciągu 2-3 dni opieki weterynaryjnej). Pamiętaj, że sam koszt wyżywienia to około 200-250zł miesięcznie ( a przy karmach specjalistycznych, weterynaryjnych koszty są dużo wyższe).  Do koniecznych i regularnych wydatków dolicz też regularne odrobaczanie, szczepienia i zabezpieczenie pupila przeciwko kleszczom (koszt tych "przyjemności" to kilkaset złotych w skali roku). Pamiętaj też, że pies to żywe stworzenie i jego zdrowia nie jesteś w stanie przewidzieć do końca na etapie szczenięcia. Może się z czasem okazać, że pies cierpi na którąś z chorób przewlekłych- wymagających regularnego podawania leków. W takim wypadku miesięczne koszty utrzymania pupila mogą wzrosnąć wielokrotnie.

- czy jesteś w stanie zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu? Dalmatyńczyki są bardzo żywą rasą i 2-3 krótkie spacerki dookoła bloku im nie wystarczają. Samo wybieganie się w ogródku to też za mało. Nasze psy codziennie mają jeden dłuższy ok.1,5-2godzinny spacer, jeden krótszy ok.45minutowy a oprócz tego do woli biegają po ogrodzonym terenie. Przy mieszkaniu w mieście konieczny jest jeden długi i 2-3 krótsze spacery w ciągu dnia.

-czy jesteś przygotowany na sierść, która będzie prawie wszędzie? Dalmatyńczyki mają krótkie włosy, które wbijają się we wszystko jak szpileczki. Niestety rasa ta linieje, w różnym natężeniu, przez cały rok. Można pomagać odpowiednią suplementacją i częstym wyczesywaniem szczotką gumową ale musisz się przygotować na to, że włoski będą wszędzie :)

- czy zdajesz sobie sprawę z charakteru dalmatyńczyka? Psy tej rasy nie są duże ale są silne i na spacerach zdarza im się ciągnąć (zwłaszcza jak zobaczą coś interesującego np. sarnę, zająca czy kota). Czy jesteś osobą zdecydowaną i konsekwentną? Dalmatyńczykom nie wolno pozwolić "wejść"sobie na głowę- wymagają niezwykłego zdecydowania i konsekwencji w wychowaniu a jednocześnie nie znoszą przemocy.

- czy po zakupie psa jesteś w stanie poświęcić mu 100% swojej uwagi i czasu (nawet gdyby oznaczało to wzięcie całego przysługującego Ci urlopu)? Pies w nowym domu wymaga czasu na aklimatyzację. Pamiętaj, że zarówno szczeniakowi jak i dorosłemu adoptowanemu psu mogą się zdarzyć różne wpadki- czy jesteś gotowy sprzątać ze spokojem kałuże ( i nie tylko) z podłogi? Czy jesteś gotowy na ewentualne zniszczenia jakie mogą się wiązać z posiadaniem młodego psa?

- czy myślałeś co się stanie z psem podczas wyjazdów/ urlopów/podróży? Nie wszędzie można zabrać pupila- czy masz zaufaną osobę lub hotelik który zaopiekuje się nim podczas Twojej nieobecności?

-jakiego rodzaju psa poszukujesz? Wystawowy, "na kolanka" czy "pet". Szczenięta mogą się różnić pomiędzy sobą "jakością" i predyspozycjami. Jeśli te pojęcia brzmią jak czarna magia- zajrzyj TUTAJ.

Jeśli po przeanalizowaniu odpowiedzi na wszystkie te pytania dalej chcesz powiększyć rodzinę o kropka to najwyższa pora skontaktować się z HODOWLĄ (jeśli interesuje Cię szczeniaczek) lub  FUNDACJĄ (jeśli chcesz adoptować nieco starszego psa).

Przy zakupie psa z hodowli powinno Cię interesować kilka ważnych kwestii:
- w Polsce jedyną organizacją należącą do FCI czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej jest ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce)- kupując psa w polskiej hodowli powinien mieć on metrykę ZKwP, która jest podstawą do wystawienia rodowodu.
hodowca powinien w sposób wyczerpujący odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości
możesz zapytać o wykonane psom badania zdrowotne. ZKwP nie wymaga od dalmatyńczyków żadnych badań, ale dobrze jeśli rodzice szczeniąt mają wykonane badania w kierunku dysplazji (oznaczane literami HD i ED), testy słuchu BAER, badania genetyczne -ARDS, DM*(SOD1A), MH, locus E (Lemon Free), warto zapytać o ew. alergie rodziców. Możesz dopytać czy szczenięta również będą miały wykonane badanie słuchu.
- zapytaj o temperament rodziców, ich mocne i słabsze strony- dobry hodowca zdaje sobie sprawę zarówno z zalet swoich psów jak również z ich niedostatków, które powinien chcieć poprawić poprzez właściwe dobranie psa do suki
- sprawdź w jakim wieku są rodzice szczeniąt- w Polsce minimalnym wiekiem w którym dopuszcza się suki do rozrodu jest 18 miesięcy, a psy 15 miesięcy (wiek ten dotyczy terminu krycia). Z praktycznego punktu widzenia lepiej odczekać do min. 24 miesięcy w przypadku suk i 18 miesięcy w przypadku psów aby pozwolić im zakończyć rozwój fizyczny i emocjonalny.
- zapytaj w jakim wieku będzie można odebrać szczenię- wg. przepisów ZKwP jest to ukończone 7 tygodni- w praktyce rzadko wydaje się  do nowych domów szczenięta przed ukończeniem 8 tygodni życia.