Ciekawostki




Pierwszy wzorzec rasy
został opracowany w Anglii w 1850roku a autorem był John H.Walsh. Dopuszczał on trójbarwne umaszczenie dalmatyńczyków (biała sierść z cętkami brązowymi i czarnymi) oraz wymagał cięcia uszu. Wzorzec ten został skorygowany przez Hugh Danziel'a który założył tylko dwa rodzaje umaszczenia oraz zabronił cięcia uszu. Dalmatyńczyki z kopiowanymi uszami można było spotkać do 1888roku.
Dalmatyńczyk z kopiowanymi uszami 1859r

Praca w straży pożarnej
Straż pożarna zaczęła wykorzystywać dalmatyńczyki w 1869r. Podczas wyjazdów na akcje gaśnicze dalmatyńczyki biegły obok lub przed konnym wozem strażackim alarmując ludzi o konieczności usunięcia się z drogi i jednocześnie kontrolując bieg koni. Podczas postoju w czasie gaszenia pożaru pomagały też pilnować zarówno koni jak i sprzętu.W Bostońskiej Straży Pożarnej dalmatyńczyki przeszkolono do dostarczania raportów i materiałów, narzędzi i sprzętu dla Czerwonego Krzyża, do ochrony mienia, do poszukiwania rannych i martwych pod gruzami i pogorzeliskami. W 1913roku powstał pierwszy mechaniczny wóz strażacki i psy przestały być wykorzystywane do pracy, nadal jednak służyły jako "maskotka" jednostek straży pożarnej.
Fire Steamer Cart with Dalmatians
https://ccdalmatians.com.au/historyorigin-of-the-dalmatian/

Carriage and Dalmatian Fire Truck
https://ccdalmatians.com.au/historyorigin-of-the-dalmatian/
Służba w wojsku
Już w średniowieczu dalmatyńczyki w Turcji były wykorzystywane jako psy stróżujące w obozach wojskowych. Podczas ataków wojsk osmańskich psy biegły przed żołnierzami wykrywając zasadzki i wskazując bezpieczne drogi. Były również używane jako posłańcy przenoszący ważne wiadomości.
https://www.quartoknows.com/blog/quartoexplores/daring-dogs-of-world-war-ii
Podczas drugiej wojny światowej, w Stanach Zjednoczonych, dalmatyńczyki  były jedną z ras używanych przez wojsko. Z powodzeniem pełniły służbę strażniczą, chroniły obiekty wojskowe i cywilne oraz służyły jako psy patrolowe. W 1943 r. 89. Dywizja Piechoty Stanów Zjednoczonych przeszkoliła je w dostarczaniu  wody, zapasów i niezbędnych leków rannym żołnierzom. Dalmatyńczyków z powodzeniem używano też jako sygnalistów.
Camp Carson, Kolorado
Liczba szczeniąt
Dalmatyńczyki są rasą, która ma dość duże mioty- nie są rzadkością te liczące 10 czy 12 maluchów. Jednak absolutny rekord należy do suczki mieszkającej w Australii, która w czerwcu 2019 roku urodziła 19 zdrowych szczeniąt.

Wcześniejsza rekordzistka to Miley z Ballarat w Australii. 12 maja 2017 roku urodziła 18 szczeniąt (12 suczek i 6 piesków).

"Angaż" w koncernie Anheuser-Busch
Dalmatyńczyk bywa kojarzony również z reklam popularnej marki piwa Budweiser. 

Stan ten ma podłoże historyczne gdyż psy tej rasy towarzyszyły  charakterystycznym wozom, ciągniętym przez konie rasy clydesdale, przewożącym beczki z tym trunkiem. Podczas dostaw dalmatyńczyki były wykorzystywane do pilnowania cennego ładunku.
www.anheuser-busch.com

"101 dalmatyńczyków"


Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że popularny film powstał na podstawie książki o tym samym tytule napisanej w 1956 roku przez brytyjkę Dorothy Gladys "Dodie" Smith. W 1961 roku, w wytwórni Walta Disneya, powstał film animowany. Kolejne dzieła to remake pierwotnej wersji (w 1996 roku) oraz kolejna część przygód pt."102 dalmatyńczyki" (w 2000 roku). W 2003 roku powstała produkcja "101 dalmatyńczyków II. Londyńska przygoda". Kolejno produkowane części filmu nie powtórzyły jednak sukcesów pierwszych wersji.

Niestety obraz przedstawiony w ekranizacjach spowodował bardzo duży wzrost popularności dalmatyńczyków wśród osób nie zdających sobie sprawy z wymagań rasy. Następstwem było porzucanie psów z którymi właściciele nie dawali sobie rady oraz "przypięcie im łatki" psów głupich.